Optikai kockázatértékelés

A munkavállalókat érő, látható fényt kibocsátó eszközök, UV lámpák, infravörös források és lézerek okozta expozíciók kockázatértékelése.

Miért kell optikai kockázatértékelést csinálni?

A 22/2010 (V.7.) EüM rendelet írja elő a munkáltatók számára az optikai sugárzások okozta expozíciók kockázatértékelését.  

Kinek kötelező elvégeztetni a kockázatértékelést?

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény szerinti szervezett munkavégzés esetén kötelező elkészíteni. 

Milyen optikai sugárzást kibocsátó berendezések érintettek a kockázatértékeléssel?

A kockázatbecslét a látható fényt kibocsátó eszközök (pl.: lámpák), fénycsövek, stb. esetén, az ultraibolya sugárzást kibocsátó berendezések (pl.: rovarcsapda, fogászati eszközök, germicid lámpák), infravörös sugárzást kibocsátó források és lézerek (1, 1M, 2, 2M, 3R, 3B, és 4. osztályba sorolt lézer források esetén kötelező elvégezni. A rendelet értelmében a következő csoportosítást kell figyelembe venni a kockázatértékelés során: 

Látható fényt kibocsátó eszközök

Utlraibolya sugárzást kibocsátó eszközök

Infravörös sugárzást kibocsátó eszközök

ecosector.hu

Lézerek 1-4. osztály

Milyen módszerrel lehet a rendelet értelmében meghatározni egy optikai eszköz által kibocsátott sugárzás expozícióját és határértéknek való megfelelést?

A rendelet értelmében méréssel, számítássa és gyártó adatok felhasználásával is meghatározható az expozíció mértéke. 

Ki és hogyan készítse el az optikai kockázatértékelést?

A rendelet pontosan meghatározza, hogy milyen módon kell elkészíteni a kockázatértékelést, annak milyen kötelező tartalmi elemeket kell tartalmaznia. A rendelet kiegészítésenként a Nemzeti Népegészségügyi Központ egy módszertani levelet is kiadott, amely tovább pontosítja a teendőket, illetve az eljárás menetét. Összességében elmondható, hogy multidiszciplináris feladatról van szó: műszaki jellegű vizsgálatok és számítások mellett munkavédelmi, valamint munkaegészségügyi ismeretek szükségesek ahhoz, hogy biztonsággal megállapítható kockázatok fajtája és mértéke. Társaságunk rendelkezik a szükséges személyi és tárgyi feltételekkel, továbbá akkreditációval rendelkező együttműködő partnerünk segítségével a szükséges mérések elvégzését is fel tudjuk vállalni.  

Miben tudunk segíteni?

Teljes körűen ránk bízhatja az optikai kockázatértékelés elkészítését, segítünk kiválasztani az érintett berendezéseket, meghatározzuk az exponált munkaköröket, elvégezzük a szükséges számításokat és kompletten összeállítjuk a kockázatértékelést. Szükség szerint elkészítjük az oktatási tematikát, és meghatározzuk az esetleges hatóság felé bejelentendő berendezések körét. Vegye fel velünk a kapcsolatot, és kérjen tőlünk ajánlatot.  

Ajánlatkérés

Keressen meg minket kérdéseivel, vagy kérjen tőlünk díjmentesen ajánlatot.

Részletek